Kompozit, en az iki farklı malzemenin bir araya gelmesi ile oluşan daha dayanıklı malzeme türüdür. Bu üretim süreci; günümüzde öncelikli olarak cam elyafı ve polyesterin bir araya gelmesi ile oluşan Fiberglass olarak bilinse de, cam yünü yerine yeni geliştirilen farklı malzemeler de kullanılarak bir çok kompozit türü ile inovatif ürün ve uygulamalar hayata geçirilmektedir.

Fipol’de Kompozit Havuzların üretiminde kullanılan malzeme, denizlere meydan okuyan teknelerde kullanılan malzeme ile aynı özelliktedir. Bazı kompozit havuz tedarikçileri havuzlarında kullanılan malzemenin kalınlığı ile övünse de aslında bu kalınlık tek başına doğru bir sonucu garantilememektedir. Yapılan işlemlerde kullanılan malzeme karışımlarının, kapalı ve kontrollü bir ortamda; işlemin yapıldığı havanın derece ve nem oranına göre dahi incelikle ayarlanarak yapılması gerekmektedir. Bu durum tüm katmanların doğru bir şekilde birleşmesini ve final fiberglass ürünün kusursuz olmasını sağlamaktadır. Bunlara dikkat edilerek üretilen fiberglass amatörce yapılan üretimdekinin yarısı kalınlığında bile olsa dayanıklılığı kat kat fazla olmaktadır.

Biliyor muydunuz?

İnşaat sektöründe en temel malzeme olan demir yerine kullanılabilen, belli bir ısıda erimeyen veya eğilmeyen, çok daha hafif ancak demirden bile daha sağlam kompozit malzemeler üretilebildiğini biliyor muydunuz?